Geoblog.pl    Mario56    Podróże    Rzym i Watykan - 2009    Fontanna Di Trevi
Zwiń mapę
2009
20
lis

Fontanna Di Trevi

 
Włochy
Włochy, Roma
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1414 km
 
Z Placu Hiszpańskiego przechodzimy wąskimi uliczkami pod Fontannę Di Trevi. Oczy aż błyszczą z zachwytu. Wyobraźnia przywołuje scenę z filmu Federico Felliniego "Dolce vita", gdzie posągowa Anita Ekberg zażywa w niej kąpieli.

Fontanna di Trevi jest jednym z najsławniejszych symboli Rzymu: włączona do każdej wycieczki miasta, tradycja mówi, że wrzucając monetę do fontanny, przyniesie nam pogodną przyszłość i szczęśliwy powrót do Rzymu. Pieniądze, wyławiane przez władze miasta przeznaczone są na utrzymanie zabytków.

Oczywiście wrzuciliśmy monety na co mamy dowów w postaci filmu. Pomnik ten czci konstrukcję pierwszego wodociągu, którym doprowadzano wodę pitną do miasta Rzymu i wpadał właśnie w tym miejscu, gdzie dziś wznosi się fontanna, zbudowany przez konsula Agrippę w 19 roku p.n.e., tym samym, który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich.

Forma tej barokowej fontanny przypomina fasadę budynku, ma 20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony. Neptun znajduje się na rydwanie zaprzężonym w dwa konie, z których jeden jest spokojny prowadzony przez trytona z prawej strony, tryton z lewej strony natomiast stara się okiełznać niespokojnego konia. Symbolizują one dwa odmienne stany morza. W sąsiednich niszach alegorie Zdrowia (po prawej) i Obfitości (po lewej).

Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę (łac. virgo), która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Wodę doprowadzaną przez ten akwedukt do fontanny nazywa się Acqua Virgo.

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (1)
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
Mario56
Mario I
zwiedził 19% świata (38 państw)
Zasoby: 710 wpisów710 37 komentarzy37 177 zdjęć177 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
15.05.2013 - 16.05.2013
 
 
03.05.2013 - 10.05.2013