Geoblog.pl    Mario56    Podróże    Rzym i Watykan - 2009    Zawsze chciałem tu wrócić z rodzinką
Zwiń mapę
2009
20
lis

Zawsze chciałem tu wrócić z rodzinką

 
Watykan
Watykan, Plac św. Piotra
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1411 km
 
Po śniadanku (skromne ale pyszne, no i cappucino) idziemy do stacji metra przy Termini. Bilety (1Euro) i linią A jedziemy na stację Ottaviano. Ciesząc się słonkiem przechodzimy na Plac św. Piotra.

Piazza San Pietro - plac przed bazyliką św. Piotra na Watykanie, należący do osi łączącej bazylikę i Via della Conciliazione. Został zaprojektowany w 1656 przez Berniniego jako prostopadły owal, który od strony zachodniej za pośrednictwem części w kształcie trapezu otwiera się na fasadę bazyliki, od strony wschodniej wychodzi na przebitą na polecenie Mussoliniego w latach 30. XX w. Via della Conciliazione.

Otacza go portyk Berniniego zbudowany w latach 1656-1667. Olbrzymia, czterorzędowa kolumnada w porządku doryckim, zwieńczona jest attyką, na której ustawiono posągi 140 świętych. Wśród nich, po lewej stronie, na wysokości fontanny, można znaleźć pomnik św. Jacka Odrowąża, dominikanina, jedynego świętego pochodzącego z Polski. Symbolika kolumnady ma związek z kontrreformacją i można się w niej dopatrywać wyciągniętych rąk Kościoła, pragnących ogarnąć wszystkich.

Centralne miejsce placu zajmuje egipski obelisk, zdobiący dawniej cyrk Kaliguli. Wraz z podstawą i krzyżem obelisk mierzy 40 metrów wysokości. Wedle tradycji był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Piotra i innych chrześcijan. Obelisk pochodzi z XIII w. p.n.e., w Rzymie znalazł się I w. i początkowo był ustawiony na Cyrku Nerona. W 1586 papież Sykstus V polecił przenieść go na obecne miejsce architektowi Domenico Fontanie.
Bernini przy projektowaniu placu wykorzystał obelisk jako punkt wskazujący środek owalu.

Na placu symetryczne ustawiono jeszcze dwie fontanny. Jedna z nich, znajdująca się po prawej stronie placu, jest dziełem Maderny, a druga jest jej wierną kopią (dzieło Fontany). Po lewej stronie, pomiędzy bazyliką a kolumnadą znajduje się Spiżowa Brama strzeżona przez gwardię szwajcarską. W głębi widoczne są Schody Królewskie - Scala Regia - dzieło Berniniego.

Plac był świadkiem wielu uroczystości roku kościelnego, beatyfikacji i kanonizacji oraz audiencji generalnych odbywających się co środa za pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Na tym placu 13 maja 1981 papież został postrzelony przez zamachowca.

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (5)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
Mario56
Mario I
zwiedził 19% świata (38 państw)
Zasoby: 710 wpisów710 37 komentarzy37 177 zdjęć177 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
15.05.2013 - 16.05.2013
 
 
03.05.2013 - 10.05.2013